niedziela, 23 marca 2014

„POWITANIE WIOSNY NA SPORTOWO – ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ”




























 
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4 – 5 LATKÓW

Temat: „Powitanie wiosny na sportowo – zabawy z chustą animacyjną”
Data: 21.03.2014r.
Prowadząca: Hanna Waltar - Lerch

CELE OGÓLNE:

•    kształtowanie umiejętności współdziałania w otaczającej przestrzeni
•    rozwijanie relacji interpersonalnych i komunikacji społecznej
•    rozwijanie wrażeń wzrokowych, dotykowych, słuchowych i ruchowych
•    czerpanie radości płynącej z ruchu i przebywania w grupie

CELE SZCZEGÓŁOWE:
•    Dziecko aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach
•    Dziecko umie się zachować bezpiecznie podczas zabawy
•    Dz. nazywa oraz rozróżnia poszczególne kolory
•    Dz. potrafi właściwie trzymać chustę
•    Dz. poprawnie reaguje na polecenia nauczyciela
•    Dz. śpiewa piosenkę: „Cieszymy się”
•    Dz. wyraża swoje zadowolenie lub niezadowolenie za pomocą mimiki twarzy

MIEJSCE:
- ogród przedszkolny

FORMY ORGANIZACJI PRACY:
- grupowa, zespołowa

METODY PRACY:
- pedagogika zabawy KLANZA, metoda aktywna z udziałem chusty animacyjnej

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- chusta animacyjna, żabki do zajęć gimnastycznych, np. gruszki, banany, cytryny, truskawki, kiwi; duża kostka z kolorami do chusty animacyjnej, pachołek ze strzałką.

BIBLIOGRAFIA:
- A. Wasilak, „Zabawa z chustą”, Wydawnictwo KLANZA 2002
- M. Bogdanowicz, D. Okrzesik,  „Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu    
  Rozwijającego W. Sherborne
- artykuł Lidii Koniecznej „Pedagogika zabawy - zabawy z chustą animacyjną”

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.    Część wprowadzająca:
1.    „Cieszymy się” – wspólnie odśpiewanie piosenki na powitanie wiosny.
2.    Wiosenny okrzyk: „Hura, hura to już wiosna”!!!!!

II.    Część realizacyjna: zabawy z wykorzystaniem chusty:
1.    Zabawy integrujące oraz ćwiczące współdziałanie
a.     „Przebieganie pod chustą”- dzieci podnoszą i opuszczają chustę. Nauczyciel mówi kto ma zmienić miejsce.
b.    „Bieganie z chustą” – uczestnicy biegają po obwodzie  koła na przemian podnoszą ją i opuszczają.
c.    „Bilard” – „Wrzucenie żabki do stawu”
d.    „Sztorm” – wrzucamy żabki na chustę. Podczas wachlowania, nie mogą one spaść z chusty.
e.    „Piłka w górę” – żabka w górę: na środku chusty leży żabka. Wszyscy podnoszą chustę i energicznie opuszczają. Żabka zostanie wystrzelona
2.    Zabawy ćwiczące relaks i spostrzegawczość oraz zwinność i zręczność
a.    „Przerzuć żabkę” – zadaniem bawiących jest przerzucanie jej na stronę przeciwną, aby spadła poza chustę. Stojący po drugiej stronie starają się nie dopuścić do tego
i próbują przerzucić piłkę.
b.    „Uciekaj do domku” – Dziewczynki trzymają chustę, tworząc ruchomy domek. Chłopcy – kurczaki biegają, na sygnał nauczyciela, uciekają przed lisem do domku.
c.    „Deszczowa chmura” – dziewczynki trzymają chustę i próbują złapać chłopców, którzy powiększają deszczową chmurę. Chłopcy mają ograniczoną przestrzeń do biegania.  Następnie zamiana ról.
d.    „Karuzela”  wersja pierwsza – uczestnicy trzymają naprężoną chustę i przekazują sobie w prawą stronę, śpiewając: Hej ho , hej ho do pracy by się szło….
Wersja druga: „Na karuzeli” – dziecko siada na środku , a pozostałe dzieci idą i kręcą chustą, osoba siedząca próbuje utrzymać równowagę
e.    „Goniony w kolory” – uczestnicy siedzą na chuście, twarzami do środka koła, każdy na wybranym kolorze. Nauczyciel wypowiada zaproszenie do „gonionego”. „Pada deszcz i świeci słońce, tęcza rośnie już na niebie,
Tysiąc widać już kolorów, jeden kolor jest dla Ciebie. Np. niebieski.
Dzieci obiegają chustę i siadają.
3.    Zabawy wprowadzające odprężenie i relaks:
a.    „Wachlowanie” – unoszenie chusty i lekko wachlowanie nią
b.    „Na morzu” – na chuście siedzi dziecko, a pozostałe osoby ją wachlują
c.    „Leniuchowanie” – leżenie na chuście i głęboko oddychanie

III.    Część końcowa:
1.    Podsumowanie zajęć za pomocą mimiki twarzy
2.    Dekorowanie paskami bibuły symbolicznego drzewka dla Pani Wiosny.